Wirtualne biuro a kontrola skarbowa

Podsumowanie

Kontrola skarbowa przedsiębiorstwa zarejestrowanego pod wirtualnym adresem to normalna procedura, którą może przeprowadzić US. Formalności w tym przypadku odbywają się na standardowych warunkach, a przedsiębiorca korzystający z usług wirtualnego biura nie musi martwić się o żadne kary nakładane przez Urząd Skarbowy. Jako przedsiębiorca zawsze otrzymasz powiadomienie o planowanej kontroli oraz dowiesz się, jaki będzie jej zakres.

Kontrola skarbowa jak najbardziej może odbyć się pod adresem wirtualnego biura, choć nie zawsze. Urzędnicy przeprowadzają kontrolę zawsze tam, gdzie są prowadzone księgi rachunkowe przedsiębiorstwa. Jeśli wynajmujesz wirtualne biuro wraz z pełną obsługą biurową, księgową i podatkową - kontrola podatnika odbędzie się pod adresem wirtualnej siedziby. Zgodnie z przepisami adres prowadzenia firmy nie musi być tożsamy z miejscem rejestracji działalności, np. spółki lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Pamiętaj, aby zawsze poinformować US o tym, że księgi rachunkowe znajdują się poza siedzibą firmy - wtedy kontrola odbędzie się w biurze rachunkowym, a nie pod wirtualnym adresem.

Kontrola skarbowa w wirtualnym biurze - kiedy jest przeprowadzana?

Jest wiele sytuacji, w których Urząd Skarbowy może przeprowadzić w pełni legalną kontrolę - zarówno wśród przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą, jak i tych działających na rynku od wielu lat. Powodów kontroli może być wiele, natomiast najczęstsze to:

  • zbyt częste korekty deklaracji VAT,
  • różnice pomiędzy wysokością obrotu firmy a wysokością odprowadzonego podatku,
  • złożenie wniosku o zwrot VAT,
  • błędy w dokumentacji księgowej.

Oczywiście Twoja firma może zostać też poddana rutynowej kontroli Urzędu Skarbowego, niezależnie od tego, jak długo prowadzisz działalność gospodarczą. Jeśli korzystasz z usług księgowo-podatkowych, jakie oferuje wirtualne biuro - przeprowadzenie kontroli odbędzie się w siedzibie wirtualnego biura.

Jeśli Twoja firmowa dokumentacja jest prawidłowa, nie musisz się niczego obawiać. Usługa biura wirtualnego to dodatkowe wsparcie, które pomoże Ci przebrnąć przez weryfikację firmy ze strony US. Pracownicy biura w ramach wykupionego pakietu usług są w stanie skompletować niezbędne dokumenty na potrzeby kontroli firmy pod adresem wirtualnym. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój pakiet obejmuje takie wsparcie i usługi księgowe, sprawdź dostępny cennik oraz warunki podpisanej umowy z biurem wirtualnym.

Jak wygląda kontrola skarbowa pod adresem wirtualnego biura?

Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega kontrola skarbowa firmy? Pamiętaj, że US w pierwszej kolejności wyśle zawiadomienie o planowanej weryfikacji dokumentów księgowych wraz ze wskazaniem adresu oraz potwierdzeniem terminu. Brak odpowiedzi skutkuje narzuceniem terminu kontroli przez Urząd Skarbowy. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest umówienie się na konkretną datę przeprowadzenia kontroli. Dzięki temu będziesz mieć czas na przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

Przebieg kontroli skarbowej jest dość prosty. Podczas wizyty urzędników warto udostępnić dodatkowe pomieszczenie, w którym będą mogli spokojnie dokonać weryfikacji firmowych dokumentów. W siedzibie wirtualnego biura możesz wynająć salę konferencyjną lub pokój w strefie coworkingowej. To dobre rozwiązanie, aby pracownicy US szybciej zakończyli kontrolę zarejestrowanej firmy.

Kiedy Urząd Skarbowy poinformuje Cię planowanej kontroli, nie musisz rezygnować z adresu wirtualnego biura. Zgodnie z polskim prawem takie rozwiązanie jest w 100% legalne, a więc urzędnicy skarbowi nie mają prawa podważać legalności prowadzenia firmy w ten sposób. Pamiętaj: przechowywanie dokumentów księgowych w wirtualnym biurze jest legalne i nie rzutuje w negatywny sposób na przebieg kontroli skarbowej. 

Wirtualne biuro a urząd skarbowy - najważniejsze informacje

Zdarza się, że Urzędy Skarbowe darzą mniejszym zaufaniem firmy zarejestrowane pod wirtualnym adresem. Na szczęście sytuacja dynamicznie się zmienia i urzędnicy coraz rzadziej wydają odmowy rejestracji działalności w ten sposób. Musisz też liczyć się z tym, że zignorowanie kontroli może nosić znamiona wykroczenia - z tego względu lepiej odpowiedzieć na pismo ze wskazaniem faktu planowanej kontroli przez US. W wyznaczonym terminie pojawi się najczęściej dwóch urzędników, a Ty będziesz mieć obowiązek okazać kontrolerowi tylko te dokumenty, które zostały wskazane w powiadomieniu o kontroli.

Nawet jeśli kontrola zostanie przeprowadzona pod adresem wirtualnego biura - nie musisz się niczego obawiać. Wystarczy, że zadbasz o poprawność prowadzonej dokumentacji księgowej, a unikniesz wysokich mandatów i spraw karnych w przypadku poważniejszych wykroczeń księgowych.

Pisaliśmy również o

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing.

Usługi wirtualnego biura - dla kogo i po co?

Rejestracja firmy na adres wirtualnego biura niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że Urząd Skarbowy będzie mógł wygodnie przeprowadzić ewentualne kontrole w dostosowanej przestrzeni biurowej, a firmowa korespondencja będzie przechowywana z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. Nowoczesne i doskonale wyposażone biura to szansa na szybszy rozwój przedsiębiorstwa, a także lepszy wizerunek w oczach […]

Przeczytaj

Wynajem sali konferencyjnej a wirtualne biuro

Organizacja spotkania biznesowego to nie lada wyzwanie, szczególnie w trakcie poszukiwania wynajmu sal szkoleniowych. Firmy, które korzystają z usług wirtualnego biura, mogą wygodnie przenieść odpowiedzialność za przygotowanie konferencji na pracowników biurowych. Dzięki temu wszelkie sprawy organizacyjne i formalności są załatwiane bez zbędnego stresu i z odpowiednim wyprzedzeniem na rezerwację sali. Bardzo często zdarza się, że […]

Przeczytaj

5 obowiązków wirtualnej asystentki

W zawodzie wirtualnej asystentki liczy się przede wszystkim opanowanie, doświadczenie w obsłudze biurowej oraz kompleksowa wiedza z zakresu prawa, marketingu, księgowości, a nawet prowadzenia biznesu. Można powiedzieć, że asystentka wirtualna to osoba od tzw. zadań specjalnych, która zajmuje się prowadzeniem social mediów, ustalaniem harmonogramów prac, zarządzaniem dokumentacją firmową oraz budowaniem pozytywnych relacji z klientami i […]

Przeczytaj
WSZYSTKIE WPISY
Wirtualne biura na wynajem w całej Polsce. Minimum formalności. Prestiżowe lokalizacje. Atrakcyjne pakiety. W Biurostacji znajdziesz swoje wirtualne biuro.
polityka prywatności i plików cookies
Wszystkie prawa zastrzeżone 2023.
PROJEKT:
chevron-down